قهوه تلخ

قهوه تلخ

مهران مدیری و اثری دیگر به نام قهوه تلخ و شاید به تلخی نیش زهر هایی که در این مجموعه طنز آماده شده است .

شاید من در جایگاه یک منتقد سینمایی و تلوزیون نباشم ولی به عنوان یک بیننده عادی نمیتوان از ریزه کاری و ظرافت های کار مهران مدیری که گاه و بی گاه نیش هایی سیاسی میزند به این راحتی ها گذشت و آنها را بر حسب مشابهت و اتفاقات معمول گذاشت و این حس را با دیدن نام امیر مهدی ژوله سردبیر هفته نامه چلچراغ و نویسنده این کار که شاید در سیاسی نویسی نام آشنایی باشد دو چندان میتوان حس کرد .

حضور سیامک انصاری در نقش نیما زند کریمی استاد تاریخ که به واسته خوردن قهوه ای تلخ به دورانی از تاریخ ایران میرود و برخورد با حوادثی که شاید برای ما هم که در سال ١٣٨٩ زندگی میکنیم و به شکلی میتوان گفت آشناست و سوالهایی که با حالتی تعجب بیان میدارد حالت های تاکید بر نیشهای مجموعه را دو چندان کرده است.

شاید اشاراتی که در فیلم می باشد نیاز به هوش بالایی برای درک آن نباشد مثلا" اشاره به اینکه ۵ سا از تاریخ ایران را نشان میدهد که همه چیز در آن به شکل گویایی به هم ریخته و هرج و مرج است و زندانی که میگوید که شاه پیش از این گوسفند چران بوده و به یک باره شاه شده است. و همه جای داستان ماموران امنیتی حکومتی و نظمیه دیده میشوند و گاه و بی گاه اشاره به وجود جاسوس و دشمن و خرابکار دارند. و آنجا که سیامک انصاری میگوید من در سال ١٣٨٨ زندگی میکنم و شما نمیتوانید من را شکنجه کنید و هرکی هرکی هم نیست که ریس نظمیه به او میگوید ما کردیم و شد شاید اشارتی باشد و حوادث بعد از ... و در قسمتهایی از فیلم وجود شخصیتهایی که همگیی دارای یک نام فامیل بوده و همگی در راس امور هستند شاید نیم نگاهیی به دولت منتخب ۶٣ درصدی باشد...و بسیاری چیزهای دیگر که شاید گفتنش ضرورتی نداشته باشد.

ار حق نباید گذشت کیفیت فیلم برداری نورپردازی و گریم در حد خوبی است و دکورها و ساخت لباسها بسیار ظریف و چشم نواز است که از ظرافتهای به کار گرفته شده در این مجموعه و هزینه بالای تولید خبر میدهد .

شاید بی دلیل نبود که مقامات صدا و سیما از پخش این مجموعه امتناع کردند تا مهران مدیری و گروهش تصمیم به عرضه مستقیم فیلم خو بگیرند و به گفته وب سایت همین مجموعه با استقبال و فروش بینظیر ۵٠٠٠٠٠ نسخه با قیمت مناسب ٢۵٠٠ تومان در روز اول مواجه شد که شاید رکوردی بینظیر بود . در جایی ریس محترم صدا وسیما گفتند که این مجموعه مورد تاید ما نیست و جا دارد به ایشان عرض کنیم که آیا اگر مورد تاید شما بود تا این حد فروش میکرد الله اعلم بحقائق الامور .

 

به نظرم قهوه تلخ با همه تلخیش و وجود محدودیت ها و کژ نظری ها مجموعه ای باشد که ارزش دیدن را در فضای کنونی دارد سعی کنید اصل آن را تهیه کنید.

/ 2 نظر / 12 بازدید
سهیل اجتهادی

باهات موافقم

بانوی ایرانی

اصل قهوه تلخ رابخرید و طعمش را بچشید [گل]